dom a bývanie

header abc interier
Aktuálne O nás Archív Anketa Predplatné Inzercia Kariéra Kontakt
TÉMY: PARTNERI:
perpes bdesign najomne
Impregnácia dreva proti škodcom? Rozhodne áno!

V priaznivých podmienkach nám drevo použité na stavbu domu môže slúžiť veľmi dlhý čas, musíme ho však chrániť pred rozvojom podmienok vhodných na napadnutie škodcami. Týka sa to dreva pod strechou (krovy, nosné i dekoratívne prvky), rovnako aj dreva v exteriéri (pergoly, ploty), ktoré je navyše vystavené vyššiemu riziku napadnutia kvôli pôsobeniu dažďa.

Nepodceňujte pri stavbách alebo rekonštrukciách drevených objektov alebo prvkov prevenciu proti napadnutiu biotickými škodcami. Pri správnom použití zaručujú prípravky BOCHEMIT profesionálnu a spoľahlivú ochranu dreva a vy tak môžete predchádzať možným komplikáciám a nákladom spojených s následnou sanáciou napadnutého dreva. 

Prevencia sa oplatí
Stále viac investorov si uvedomuje, že riziko napadnutia drevokaznými škodcami sa zvyšuje pre možné chyby v konštrukciách stavieb, ktoré môžu spôsobiť zatekanie pri daždi alebo kondenzáciu pár pri kolísaní teplôt, a ďalej napríklad pre vodorovné plochy konštrukcie, odkiaľ prípadná zatečená voda ťažko odteká. Aj najlepší projekt tiež nemôže sám o sebe zabezpečiť, aby v priebehu stavby nedošlo k chybe v nejakom detaile. Často sa tiež stáva, že drevo na stavbu prichádza s oveľa vyššou vlhkosťou, ako je žiaducich 20 %.

V tomto prípade slúži chemická impregnácia dreva ako poistka pred potenciálnymi problémami. Túto poistku možno v priebehu životnosti stavby nikdy nevyužijeme, ale ak nastanú vyššie uvedené situácie, budeme radi, že takúto ochranu máme a že sme na prevenciu mysleli včas a predišli možným komplikáciám a nemalým nákladom spojených s následnou sanáciou napadnutého dreva.

Predstavme si modelovú situáciu: staviame dom s pôdorysom 15 x 10 m. Len na strechu použijeme 8 m3 strešného reziva. Cena profesionálne impregnovaného strešného reziva, ktoré kúpime na píle, je zhruba 192 eur. Neošetrené rezivo je možné kúpiť za približne 38 eur. Rozdiel 192 eur (0,16 % z hodnoty domu) za pokojný spánok rozhodne stojí!

Chráňte drevo nielen proti škodcom, ale aj proti ohňu
Ak vypukne požiar, je dôležité, aby sa mohli ľudia z budovy evakuovať čo možno najrýchlejšie s cieľom zachrániť ľudské životy, prípadne aj majetok v čo najväčšom rozsahu. Časový úsek, ktorý bude dostupný pre evakuáciu, závisí na materiáloch použitých pri stavbe budovy a jej požiarnych vlastnostiach.
Jedným z možných spôsobov je zabezpečenie ochrany dreva, materiálov na báze dreva, drevených stavebných konštrukcií a prvkov zabudovaných v interiéroch stavieb impregnačným prostriedkom BOCHEMIT Pyro, pomocou ktorého znížite reakciu dreva na oheň vďaka zníženiu rýchlosti jeho horenia a šírenia plameňa na povrchu dreva. BOCHEMIT Pyro súčasne bráni rozvoju dymu. Viac o impregnácii Bochemit vrátane rád, tipov a návodov, ako na to, uvádza výrobca na webových stránkach www.bochemit.eu.     

Reko z materiálov Bochemit
Foto: Bochemit a archív redakcie 


FOTOGALÉRIA K TOMUTO ČLÁNKU:

ZOBRAZIŤ VŠETKY ONLINE ČLÁNKY | OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ
Bochemit
© 2020 | všetky práva vyhradené | dnes je 17. Februára 2020 | dom&bývanie.eu | code by Ivan Mišák | mapa stránok