dom a bývanie

header abc interier
Aktuálne O nás Archív Anketa Predplatné Inzercia Kariéra Kontakt
TÉMY: PARTNERI:
perpes bdesign najomne
Strecha musí vydržať dlhé desaťročia

Strecha sa často považuje za akúsi pomyselnú korunu domu, ktorá sa veľkou mierou podieľa na výslednom tvare stavby, pričom sa hovorí, že strechu si človek kupuje za život len raz. Aby to naozaj platilo je ale treba pri výbere strechy vsadiť na kvalitu, keďže strešný systém býva neustále vystavovaný tak vplyvu okolitého prostredia, ako aj rozmarom počasia.
Základom pri výbere strešnej krytiny je rozhodnutie o materiáli. Na výber dnes existuje množstvo rôznych krytín, napríklad asfalt, eternit, slama, drevo, plech, betón, či keramika. Rozhodovanie ale nebýva zďaleka jednoduché, keďže každý materiál má rozdielne vlastnosti aj cenníkovú cenu. V konečnom dôsledku vždy hľadáme kompromis medzi kvalitou a našimi finančnými možnosťami. Pre správne rozhodnutie je dôležité poznať základné vlastnosti materiálov a hlavne sa poradiť s odborníkom.

Pri výbere krytiny sa správajte ako skúsený investor

Jedným z hlavných aspektov rozhodovania je v trhovej ekonomike nepochybne cena. Mnohí ľudia sa mylne domnievajú, že cena za novú strechu sa skladá len z obstarávacích nákladov a zabúdajú na budúce náklady spojené s údržbou a opravami. Tak ako pri väčšine tovarov a služieb, aj pri krytinách a strešných systémoch platí, že s cenou by mala rásť aj kvalita. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že čím viac do strechy investujete, tým dlhšie bude vyzerať ako nová a tým dlhšie aj vydrží. Kvalitní výrobcovia preto bežne ponúkajú na krytinu záruku až 33 rokov, avšak životnosť kvalitnej strechy presahuje aj 100 rokov.

Ľahké či ťažké?

Typy krytín môžeme rozdeliť na ľahké a ťažké. Medzi ľahké strešné krytiny patria asfaltové, prípadne bitúmenové krytiny. Sú cenovo dostupné a ľahko sa s nimi manipuluje. Z hľadiska životnosti ale nečakajte žiadne zázraky a pred kúpou sa dobre informujte aj o požiarnej odolnosti týchto krytín. O niečo drahšie, sú plechové krytiny. Sú ľahké a vyznačujú sa pomerne jednoduchou montážou. Medzi nevýhody však patrí tepelná dilatácia, kratšia životnosť, nutnosť pravidelnej údržby. Pri mnohých výrobcoch sa oplatí pozrieť si dĺžku záruky na prehrdzavenie, ktoré býva častým problémom pri týchto typoch krytín. V podobnej cenovej hladine sa pohybujú aj v minulosti často využívané eternitové (vláknocementové) krytiny, ktoré tiež patria medzi ľahšie. Majú dlhú životnosť a sú odolné proti mrazu aj ohňu a sú jednoduché na montáž. Medzi nevýhody patrí vysoká krehkosť, ktorá spôsobuje aj pomerne náročnú opravu.

Kvalitatívne a aj cenovo sa na vyššej úrovni pohybujú betónové a keramické krytiny. Oba typy krytín sa vyznačujú dlhou životnosťou, či odolnosťou proti ohňu aj mrazu. Veľkou výhodou je aj široká paleta tvarov a farieb. Medzi nevýhodami sa zvykne uvádzať vyššia hmotnosť a v prípade betónových krytín aj strata farebnosti a usádzanie machov a lišajníkov po dlhšom čase.

Ťažkú strechu neodfúkne

Aj napriek vyššej hmotnosti sú pri stavbách, kde to rozpočet čo i len trošku dovoľuje, preferované keramické a betónové krytiny. Je to predovšetkým preto, lebo jednou z úloh krytiny je strechu zaťažiť tak, aby odolala náročným poveternostným podmienkam. Samotné zaťaženie krovu a múrov je ale dôležité konzultovať so statikom. Vo všeobecnosti sa spomedzi krytín bežne odporúča, ľahšia, pálená, a to aj napriek argumentom o jej vyššej nasiakavosti. „Rozhodne by som sa nasiakavosti pálenej škridly, na ktorú upozorňujú predovšetkým výrobcovia betónových krytín nebál,“ vysvetľuje Peter Šebeňa, manažér pre kvalitu a technický servis značky Tondach. „Kým objemová hmotnosť bežnej pálenej krytiny dosahuje podľa stavebných tabuliek hodnotu 1800 Kg/m3, pri betónových krytinách táto hodnota predstavuje až 2300 kg/m3, čo je o takmer 30% viac,“ dodáva Peter Šebeňa.

Pravidelná údržba

Výber, kúpa a položenie strešnej krytiny je len začiatok. Predpokladajme, že strecha by mala vydržať aspoň 50 rokov. To je ale veľmi dlhý čas, ktorý sa podpíše na nejednom materiáli. Dôležitá je preto kontrola a prípadná údržba. Náročnosť údržby sa pri rôznych materiáloch líši, pričom môžeme skonštatovať, že s rastúcou cenou nároky na údržbu klesajú.

Asi najnáročnejšia na údržbu je plechová strešná krytina. Samozrejme závisí aj od materiálu plechu. Lacné oceľové plechy upravované protikoróznym náterom strácajú farbu pomerne rýchlo a protikorózny náter treba navyše pravidelne obnovovať. Antikorové, titánzinkové, či medené plechy povrchovú úpravu síce nepotrebujú, ale sú drahé. Pri skrutkovanej oceľovej krytine je navyše nutné pravidelné doťahovanie skrutiek a treba aj myslieť na obmedzenú životnosť tesnení pod skrutkami.

Betónové krytiny si tiež vyžadujú pravidelnú údržbu, aj keď nie tak častú. Okrem postupnej straty farby sa na povrchu škridiel zvykne usádzať nežiaduci porast. Ten sa musí zoškrabať mechanicky a nánosy v póroch a zvetraných častiach strechy následne vymyť vysokotlakovým čističom. Na machy a lišajníky sa používajú aj špeciálne prípravky s biocídnymi a dezinfekčnými účinkami, schopné zničiť na streche všetko, čo je organického pôvodu. Roztok sa pumpičkou nanesie na strechu a po krátkom pôsobení zmyje vodou. Očistenú krytinu výrobcovia ešte odporúčajú chrániť penetračným náterom, ktorý vyplní mikropóry krytiny a pripraví podklad na vrchný ochranný náter. Naň sa ešte nanáša špeciálna akrylátová farba zvyšujúca odolnosť voči poveternostným vplyvom, vode aj UV žiareniu. Šírenie machov a lišajníkov sa dá spomaliť hydrofóbnym náterom.

Pálené škridly, sú v porovnaní s betónovými o niečo drahšie, no ich najväčšou výhodou je bezúdržbovosť. Odolnosť zvyšuje glazúra, či engoba. Pri engobovaní sa na vysušený výrobok nanesie vrstva ílovitého bahna s potrebným obsahom minerálov a oxidov kovov, pričom podľa druhu a množstva oxidov v hmote nadobudne po výpale povrch krytiny požadovaný farebný odtieň. Engoba má matný až mierne lesklý povrch. Pri glazúre sa na povrch škridly nanesie ešte vrstva oxidov kremíka, ktorá pri výpale vytvorí sklovitý nepriepustný film a získa vysoko lesklý povrch. Vďaka týmto špeciálnym povrchovým úpravám a farebnosti vytváranej priamo pri vypaľovaní, si pálené škridly dokážu zachovať svoju sýtosť farieb dlhé desaťročia a zároveň prakticky eliminovať usadzovanie machov a lišajníkov.

Reko

Foto: archív firiem a redakcie

FOTOGALÉRIA K TOMUTO ČLÁNKU:

ZOBRAZIŤ VŠETKY ONLINE ČLÁNKY | OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ
Bochemit
© 2020 | všetky práva vyhradené | dnes je 17. Februára 2020 | dom&bývanie.eu | code by Ivan Mišák | mapa stránok